niedziela, 27 maja 2012

Rośliny leśne

Na początek krótkie wprowadzenie ..       

Rośliny ,których jest około trzystu tysięcy gatunków, tworzą jedno z największych królestw organizmów  żywych. Dzięki chlorofilowi, zielonemu barwnikowi zawartemu w komórkach roślin nasza planeta na ogromnych obszarach jest zielona.                  W odróżnieniu od zwierząt rośliny wytwarzają      niezbędne im substancje odżywcze z prostych związków nieorganicznych – wody i dwutlenku węgla. Są więc głównymi producentami związków organicznych i wszystkie żyjące na Ziemi zwierzęta są od nich bezpośrednio lub pośrednio uzależnione.


Bez czarny to gatunek krzewu z rodziny piżmaczkowatych , dawniej także w bzowatych  lub przewiertniowatych .Rodzimy obszar jego występowania to Europa, Afryka Północna, Kaukaz i Azja Mniejsza. Jako gatunek zawleczony lub uciekinier z upraw rozprzestrzenił się także na Azorach,  Australii, w Nowej Zelandii i w Azji. W Polsce spotykany na całym obszarze kraju do wysokości 1100 m.n.p.m. Porasta nieużytki i zręby leśne. Preferuje miejsce nasłonecznione i wilgotne, np. na ruinach zabudowań. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu.


Głogi to niewysokie drzewa bądź wręcz krzewy. Spotyka się ok. 200 gatunków. 
 W Polsce spotykamy głównie głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowy i głóg pośredni a w arboretach i ogrodach głóg szkarłatny, głóg owłosiony i głóg wielkoowocowy. Warto dodać, iż wyciąg z głogu wzmacnia mięsień sercowy, rozkurcza tętnice wieńcowe, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i działa przeciwmiażdżycowo. Najważniejszym składnikiem głogowych polifenoli są tzw. flawonoidy reprezentowane przede wszystkim przez witeksynę, izowiteksynę, orientynę i apigeninę - w postaci glikozydowych połączeń
 i form dimerycznych.

Dereń biały 'Aurea' to krzew liściasty dorastający do 2 m wysokości o ozdobnych, żółto-złocistych liściach i czerwonych pędach. Kwitnie w maju, kwiaty mają białą barwę, podobnie jak owoce, które pojawiają się w sierpniu. Lubi słoneczne stanowisko, ale toleruje też półcieniste. Najlepiej rośnie na glebie wilgotnej. Jest rośliną odporną na zanieczyszczenia powietrza, dlatego poleca się ją do ogrodów, parków i zieleńców 
w miastach. Ze względu na kolor liści stanowi barwny element

Kruszyna pospolita to gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae).  W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Inne nazwy: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy. Gatunek występuje na obszarze od północno-zachodniej Afryki (północna część Maroka, Algierii i Tunezji), poprzez całą Europę, Azję Mniejszą, północną część Syrii, Iraku, Iranu po północną i środkową Azję (Kazachstan, Sinciang).




Tarnina- gęsty ciernisty krzew o wysokości 3 m tworzący  nieprzebyte zarośla dzięki odrostom korzeniowym . Ptaki znajdują w nim idealne miejsce lęgowe , będąc chronione przed drapieżnikami . Rośnie wolno , żyje kilkadziesiąt  lat .Lubi gleby suche i piaszczyste w ekspozycjach dobrze nasłonecznionych . Roślina miododajna . Jej drewno jest twarde
 i wytrzymałe. Owoce tarniny są jadalne , lecz bardzo cierpkie w smaku . Cierpkość znika po pierwszych przymrozkach wtedy nadają się do wyrobów dżemów , likierów , soków.


Borówka bagienna zwyczajowo nazywana także łochynią, łochinią, pijanicą, durnicą – gatunek krzewinki z rodziny wrzosowatych.Krzewinka, chamefit. Kwitnie w maju-czerwcu. Występuje na torfowiskach i bagnach. Często mylnie sądzi się, że owoce borówki bagiennej powodują odurzenie. W rzeczywistości powoduje to pyłek kwiatowy bagna zwyczajnego, które rośnie zazwyczaj obok tej borówki. Jagody borówki bagiennej są smaczne i zawierają witaminy oraz kwasy organiczne.



Siódmaczek leśny– gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce roślina pospolita na niżuBylina, hemikryptofit. Siedlisko: lasy szpilkowe, jałowe lasy liściaste, torfowiska, polany. Występuje przeważnie na jałowych glebach i kwaśnej leśnej próchnicy (roślina kwasolubna). Przedsłupne lub równoczesne kwiaty kwitną od maja do czerwca. Roślina samopylna.



Gruszyczka okrągłolistna (Pyrola rotundifolia L.) – gatunek byliny z rodziny wrzosowatych. Występuje w całej niemal Europie, w zachodniej i środkowej Azji, 
w Chinach i na Grenlandii. W Polsce dosyć często spotykana na niżu, choć w ostatnich latach obserwuje się szybki zanik stanowisk.Siedlisko: cieniste lasy iglaste
 i liściaste. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Vaccinio-Piceetea.


Konwalia majowa to roślina Europejska pod ochroną. Dorasta do 20cm, rozrasta się przez kłącza, tworząc gęste, dywanowe kolonie. Kwiat osiąga swoją świetność w 2-3 roku od posadzenia. Liście podłużne, eliptyczne, ciemnozielone, jesienią żółte i szybko zanikające osiągają wysokość do 25 centymetrów. Niewielkie, pięknie pachnące, białe, zwieszające się kwiaty w kształcie dzwonków zebrane w luźne kiście. Po przekwitnięciu dość rzadko pojawiają się czerwone jagody, w których znajdują się nasiona rośliny. Polecane odmiany: „Grandiflora” o szczególnie dużych białych kwiatach. „Rosea” 
o kwiatach białofioletowych. „Albostriata” o kredowobiałych kwiatach i pasiastych liściach. Wielu działkowców uwielbia konwalie za ich cudowny zapach roznoszący się po ogrodzie w godzinach popołudniowo wieczornych.


Zawilec gajowy to rodzima bylina, częsta w starych parkach i lasach liściastych, kwitnie w kwietniu, kwiaty duże białe, zamykają się i zwieszają przy pochmurnej pogodzie i wieczorem. Po kwitnieniu część nadziemna zanika. Ze względu na szybkie zasychanie części nadziemnej po kwitnieniu, sadzić tylko wśród innych roślin na przykład funkii. Sadzimy w założeniach naturalistycznych w dużych grupach po 10-20 razem. Liczba roślin na 1 m²-15.



Dziurawiec jest byliną o żółtych kwiatach, sięgającą 30-60 cm wysokości. Ma sztywno wznoszącą się łodygę rozgałęzioną w górnej części rośliny. Liście dziurawca zawierają zbiorniczki z olejkami lotnymi. Mają elipsowaty, zaostrzony kształt i gładkie krawędzie.Ziele występuje prawie w całej Europie. Spotykany jest również w Ameryce Północnej, w zachodniej Azji i Afryce północnej. Dziurawiec jest bardzo popularnym ziołem, nie wymagającym specjalnych warunków glebowych. Rośnie dobrze nawet na ubogich glebach. Występuje często przy przydrożach, w zaroślach, na łąkach i polanach.













0 komentarze:

Prześlij komentarz