niedziela, 27 maja 2012

Owady

Owady są jedynymi bezkręgowcami zaopatrzonymi w skrzydła ,chociaż nie wszystkie z nich są uskrzydlone. Osobniki dorosłe mają trzy segmenty ciała i trzy pary odnóży. Znanych jest ponad milion gatunków, żyjących niemal w każdym środowisku, chociaż bardzo niewiele z nich żyje w morzu.


Biedronka oczatka - owad z rzędu chrząszczy. Największa z występujących w Polsce biedronek osiąga długość 9 mm. Owad barwy czarnej, na czerwonych pokrywach skrzydeł czarne plamki w białych obwódkach. Oczatka jest gatunkiem kosmopolitycznym, bytuje w lasach iglastych (głównie świerkowych) na całym świecie. Oczatka jest owadem drapieżnym, żywi się głównie mszycami. Zimuje gromadnie w ściółce iglastej, wczesną wiosną samice składają jaja na igłach lub gałązkach. Larwy oczatki są również drapieżne i żywią się mszycami i czerwcami.

Biegacz gładki – gatunek dużego chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae, 
występujący w centralnej i północnej Europie  Osiąga zazwyczaj 23–30 mm długości. Ma czarny, metaliczny pancerz z ciemno niebieskimi szczegółami wzdłuż krawędzi, choć czasem spotyka się osobniki dużo jaśniejsze, 
prawie całkowicie niebieskie. Żyje na podmokłych terenach pod liśćmi, torfem lub korą. Poluje na inne owady, pająki, ślimaki lub dżdżownice. Na terenie Polski jest gatunkiem pospolitym, objętym ścisłą ochroną gatunkową.

Bogatek ośmioplamkowy - owad z rodzaju Buprestis, należącego do rodziny bogatkowatych. Występuje od lipca do sierpnia, w lasach sosnowych na terenie całej Polski. Osiąga wielkość 9-15 mm. Owad metalicznie błyszczący, niebieski lub zielonkawy, spód ciała z plamami, pokrywy dwubarwne, na każdej z nich po 4 jasne plamy. Żywi się pędem sosen.

Mącznik młynarek - chrząszcz z rodziny czarnuchowatych, osiągający 12-20 mm owad dorosły, larwa 30 mm. Występuje 
w produktach zbożowych (synantrop, ważny szkodnik), a także w gniazdach ptaków i pod korą drzew liściastych.
Hodowany, jako pokarm na potrzeby terrarystyki (żywi się nim gekon lamparci i inne jaszczurki oraz pająki i modliszki)
 i wędkarstwa jako przynęta. Jest jednym z najłatwiejszych do hodowli owadów.

Biegacz zielonozłoty - gatunek dużego chrząszcza z rodziny biegaczowatych, przypisywany do podrodzaju Chrysocarabus. Jest szeroko rozpowszechniony, występuje od Pirenejów po Karpaty. W Polsce zasiedla lasy różnych typów, w Tatrach i Bieszczadach spotykany jest także ponad górną granicą lasu. Osiąga około 18-28 mm długości. Spośród innych  gatunków rodzaju Carabus wyróżnia się głównie ubarwieniem. Pokrywy skrzydeł są koloru jasnozielonego, zaś kończyny jaskrawoczerwone. Przedplecze i głowa w zależności od gatunku, mogą być zielonawe, czerwonawe lub pomarańczowe. Poluje na inne owady, pająki i ślimaki.   

Barczatka dębówka – gatunek owada z rodziny barczatkowatych. Rozpiętość skrzydeł wynosi 5,5–9 cm. Samce zwykle ciemniejsze i mniejsze od samic, które mają jasne ubarwienie. U obu płciach na przednim skrzydle widać białą kropkę z ciemną obwódką wokół niej. Żyje na terenie Europy i północnej Afryki na równinach i w lasach. Samice prowadzą dzienny tryb życia, samce -nocny.

Barczatka pierścieniówka znana także jako barczatka pierścienica lub pierścienica nadrzewka – owad z rzędu motyli. Gatunek obejmujący zasięgiem całą palearktyke, ponadto zawleczony do Ameryki Północnej. Spotykany licznie w całej Polsce w lasach liściastych i mieszanych, ogrodach, sadach i parkach. Skrzydła o rozpiętości 28-38 mm, u samic żółte, u samców od jasnożółtych do czerwono-brunatnych. Owady dorosłe można spotkać w lipcu i sierpniu.

Białka wierzbówka  – owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 35-45 mm, białe. Owady dorosłe można spotkać 
w drugiej połowie czerwca i lipcu. Samice składają jaja na pniach lub spodniej stronie liści i  przykrywają pianową wydzieliną tężejącą na powietrzu. Gąsienice białki wierzbówki są silnie owłosione, na grzbiecie widoczny jest rząd żółtobiałych plam. Żywią się liśćmi wierzby i topoli. Zimują gąsienice i jaja. Na przedwiośniu zimujące gąsienice zaczynają żerowanie na pączkach liści. 

Brudnica nieparka - motyl nocny z rodziny bruzdnicowatych. Gatunek inwazyjny. Rozpiętość skrzydeł 4-6,5 cm., samce mniejsze i ciemniejsze od samic, które mają jasne kremowe ubarwienie z ciemnymi zygzakowatymi liniami. Samice mają krępy odwłok o biało żółtym ubarwieniu. Żywią się szkodnikami, żerują na liściach dębu, drzew owocowych, klonu, lipy. Występują w Azji, Europie. Wprowadzona dla zdobywania jedwabiu

Kuprówka rudnica - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 26-32 mm, białe. Koniec odwłoka brunatny. Owady dorosłe można spotkać w lipcu i sierpniu. Samice składają jaja na spodniej stronie liścia i przykrywają włoskami wyskubanymi 
z odwłoka. W jednym złożu składane jest do 300 jaj. Gąsienice kuprówki rudnicy żywią się liśćmi dębu,  wiśni, jabłoni i gruszy. Gąsienice żerujące na liściach budują z nich gniazda spowite przędzą. W takich samych gniazdach gąsienice zimują.

Trzepla zielona – gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny gadziogłówkowatych. Rozpiętość skrzydeł od 60–78 mm, długość ciała 50–60 mm, odwłoka 35–40 mm. Ubarwienie głowy i tułowia żółtozielone 
z czarnymi pasami. Odwłok czarny w żółte plamy. U samców ósmy i dziewiąty segment odwłokowy jest rozszerzony. Samice mają z tyłu głowy dwa różki. Występuje od Europy wschodniej do wschodniego Kazachstanu. Zachodnią granicę stanowi rzeka Ren. Na północy od południowej Skandynawii, przez Bałkany i północną Grecję do Kaukazu.

Żagnica sina, żagnica okazała, żagnica błękitna – gatunek ważki z rodziny żagnicowatych. Występuje w Europie (z wyjątkiem kilku obszarów Europy Północnej), w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej Azji, aż po Syberię. Przebywa wśród gęstej roślinności w pobliżu małych zbiorników wody stojącej, nierzadko przy oczkach wodnych. Dorosłe osobniki mogą pokonywać długie dystanse. Polując na owady mogą znacznie oddalić się od wody.

Husarz władca – gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych . Występuje w Europie, 
środkowej Azji oraz północnej Afryce. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rozszerzył zasięg występowania na północ. Zasiedla wody
stojące, najczęściej duże, gęsto porośnięte roślinnością zbiorniki. To jedna z największych ważek Europy Środkowej. Ubarwienie błękitno-zielone. Można go spotkać nawet w dużej odległości od zbiorników wodnych. Jaja są składane do żywych roślin wodnych lub ich szczątków. 

Modliszka zwyczajna – gatunek owada z rzędu modliszek. Jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej. Ubarwienie ciała zielone, żółtozielone lub jasnobrunatne. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic. Samica osiąga 
50-75 mm, a samiec 40-60 mm. Można ją spotkać od sierpnia do października kiedy jest dostatecznie ciepło. W Polsce występuje tylko w części południowej na ciepłych, suchych stanowiskach. Jej środowiskiem życia są śródleśne łąki, polany i brzegi lasów.

0 komentarze:

Prześlij komentarz